.
Тъкър Карлсън е име, което предизвиква силни реакции в американския медиен пейзаж. Роден на 16 май 1969 г. в Сан Франциско, Калифорния, той израства в семейство с журналистически корени. Баща му, Дик Карлсън, е известен журналист и дипломат, което вероятно е повлияло на ранния интерес на Тъкър към медиите и политиката.
След като завършва Тринити Колидж в Хартфорд през 1991 г. с бакалавърска степен по история, Карлсън започва кариерата си като журналист в печатни издания. През 2000 г. се присъединява към CNN като коментатор и съ-водещ на предаването „Кръстосан огън“. След напускането на CNN през 2005 г., той води собствено шоу на MSNBC до 2008 г. През 2009 г. става политически анализатор за Fox News, където през 2016 г. стартира „Tucker Carlson Tonight“ – предаване, което бързо се превръща в едно от най-гледаните в кабелната телевизия.
Карлсън е известен със своята безкомпромисна консервативна позиция и склонност към провокативни изказвания. Той често критикува политическата коректност и либералните политики, което му печели както привърженици, така и критици. През април 2023 г. Fox News прекратява договора му, след което Карлсън стартира собствено предаване в социалната мрежа X (бивш Twitter), където продължава да изразява своите възгледи.
През февруари 2024 г. Карлсън провежда интервю с руския президент Влaдимир Пyтин, което предизвиква широк отзвук. Това е първото интервю на Пyтин с западен журналист след началото на войната в Украйна през 2022 г. В интервюто се обсъждат теми като отношенията между Русия и САЩ, конфликта в Украйна и глобалната политика.
Ако не можеш да се смееш на себе си, значи не си взел живота достатъчно на сериозно.
Ако не можеш да се смееш на себе си, другите ще го направят вместо теб.
Политическата коректност е враг на свободата на словото. Истината не винаги е удобна, но винаги е необходима.
Не съм тук, за да ви кажа какво искате да чуете, а какво трябва да знаете. Не съм тук, за да бъда популярен; тук съм, за да бъда честен. Не съм тук, за да ви накарам да се чувствате добре; тук съм, за да ви накарам да мислите.
Истинската журналистика е да задаваш неудобни въпроси, а не да даваш удобни отговори.
Не се страхувам от критика; страхувам се от мълчание.
Свободата на словото означава да защитаваме правото на хората да казват неща, които не харесваме. Ако всички мислят еднакво, значи никой не мисли достатъчно.
Ако не можеш да защитиш мнението си, може би трябва да го преосмислиш.
Истината не се променя, дори ако никой не я вярва.
Политическите партии са като ресторанти – обещават много, но често сервират едно и също.
Не вярвам на политици, които говорят много, но казват малко. Политиката е игра на думи, но последствията са реални.
Политиката е изкуството да казваш на хората това, което искат да чуят, докато правиш каквото си искаш.
Ако не се интересуваш от политика, политиката ще се заинтересува от теб.
Патриотизмът не е сляпа лоялност, а критична любов към родината.
Свободата не е даденост; тя е отговорност. Свободата не е безплатна; тя изисква постоянна бдителност.
Свободата е като мускул – ако не я използваш, я губиш.
Ако медиите са четвъртата власт, кой ги държи отговорни? Ако медиите са на страната на властта, кой ще бъде на страната на хората?
Ако медиите са огледало на обществото, може би трябва да се огледаме по-добре.